Türkçe

Eric Holder’e, Adalet Departmanı

Mumia Abu-Jamal’ı Serbest Bırakın

Uluslararası kamuoyunun ilgisini üstünde toplaması nedeniyle, dünyanın en tanınmış siyasi tutuklularından biri olan Mumia Abu-Jamal davasındaki bir zafer Amerika Birleşik Devletleri’nin kitlesel tutukluluk sisteminin meşruluğunuda bir kirize yol açıp onun bitişinin başlangıcını işaret eder. Bu vaka olağanüstü anayasal ihlallerle doludur, ki bu Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin tipik ve önemli problemlerinden biridir, özellikle de siyahi toplulukları orantısız bir şekilde tutuklayan yerel mahkemelerde, bunlar arasında mesela Filadelfia’da. Abu-Jamal davasındaki ihlallerin davanın politik niteliği nedeniyle de olağandışıdır, dava beyaz bir polisin siyah bir erkek tarafından katlini kapsayan bir davadır; ayrıca, Abu-Jamal, tutuklanma arifesinde, FBİ ve Filadelfia Polis Departmanı tarafından sıkı takip altına alınmış biriydi muhalif etkinlikleri ve gazeteciliği nedeniyle.

Bununla beraber, davadaki en önemli ihlaller Amerika Birleşik Devletleri ceza davaları sistemindeki yasadışı tutuklama krizini daha da derinleştirmiştir. Mahkumiyet sağlama, kötü hal göstermek için polis tarafından rüşvet verme ve delillerin karartılması, adli önyargı ve juri seçiminde ayrımcılık bu ihlaller arasındadır. Son 40 yılda, bu ihlaller Amerika Birleşik Devletleri’nde siyahi insanların tutukluluk oranını orantısız bir biçinde artmasına neden oldu ve afroamerikalı ve latinlere yönelik kitlesel tutuklamaları günümüzün en ağır insan hakları ihlali krizlerinden biri haline getirdi.

Başsavcı Eric Holder’e, Adalet Departmanı, ABD,

Vali Tom Corbett’e, Pensilvanya Valiliği,

Savcı R. Seth Williams, Filadelfia Savcılık Makamı

Biz aşağıda imzası bulunanlar, Başsavcı Eric Holder’i ve Amerika Birleşik Devletleri Adalet Depatmanı’nı Mumia Abu-Jamal davasına elatmaya davet ediyoruz. 2011 yılında, dünya çapında tanınmış bu gazeteci için verilen idam kararı anayasaya aykırı bulunup, şartlı tahliyesiz ömür boyu hapis cezasına dönüştürüldü, 1981’de Filadelfia’da polis Daniel Faulkner’in öldürme ithamıyla. Abu-Jamal sahip olduğu profil nedeniyle ve siyasi bağlantıları nedeniyle ırkçı bir yargılama prosedürüne tabi tutuldu uzun bir gaddarlık ve yolsuzluk tarihine sahip Filadelfia Polis Departmanı tarafından. Otuz yıl boyunca en temel haklarından mahrum bırakıldı.

Polisin sistematik yolsuzluğu, kötüye kullanılan yargılama ve savcılık görevi, ve Abu-Jamal’ın masum olduğunu söylemedeki kararlılığı Amerika Birleşik Devletleri’nde adaletin yerine gelmemesinin küresel bir sembolüne dönüştürdü bu davayı. 2000 yılında Uluslararası Af Örgütü, davanın ‘siyasi ve ırkçı nedenlerle lekelenmiş olduğunu, adil bir yargılamanın gerektirdiği minimum uluslararası normlardan yoksun olduğunu’ beyan etti.

Abu-Jamal ki, 28 yıl boyunca haksız yere ölüm hücrelerinin insanlık dışı uygulamalarına maruz kaldı, Anayasanın Beşinci Düzenlemesi’nin tanıdığı adil bir biçimde yargılanma hakkı elinden alımış, ve de bu davada polisin sergilediği daimi yolsuzluk ve komploculuk nedenleriyle, Pensilvania Vali’si Tom Corbett’e Mumia Abu-Jamal’ın vakit kaybetmeden serbest bırakmasını tavsiye etmesi için Adalet Departmanı’na çağrıda bulunuyoruz.

Yarıgı ve savcılığın kötü hali

  • Savıcılık iddianamesi hatalı bir şekilde ateş açıldığı sırada yalnız üç kişinin olay yerinde bulunması üzerine kurulu, ancak dördüncü bir şahısın -muhtemel fail- memur Faulkner’e ateş edilmesinden sonra sahneden kaçtığı görülür. Polis, savcı Joe McGill ve ilk mahkemeyi yöneten yargıç bu bilgiyi hem savunmadan hem de juriden gizlediler.
  • Abu-Jamal maddi delil olmaksızın suçlu ilan edildi. Memur Faulkner’i öldüren merminin Abu-Jamal’ın silahından çıktığı kanıtlanmadı. Polis Abu-Jaml’ın elleriyle ilgili hiç bir rutin çalışma yapmadı, yapmış olsaydı onun o gece hiçbir silah ateşlemediğini belirlerdi.
  • Serbest çalışan bir gazetecinin cinayet mahalinde çektiği fotoğraflar en savunmanın en de jurinin yararlanması için asla sunulmadılar, söz konusu fotoğraflar iddia makamının teorisinin kilit noktalarını çürütüyorlar.
  • Mahkemenin bir stenografı yaptığı yeminli bir şahitlikte, yargıç Albert      Sabo’nun ‘Zenciyi kavurmalarına yardım edeceğim’ dediğini işittiğini söyledi.

Polisin            yolsuzlukları

  • 1979’da, Federal Adalet Dairesi, Filadelfia belediye başkanı, 21 polis amiri ve kentin valisi aleyhinde eşi görülmemiş bir dava açtı. Sonuç mu? Polis Departmanın davranışları ‘vicdanları zorluyor’, o davranışlar arasında şiddet kullanmayan şüphelilere ateş etmek, kelepçeli tutukluları taciz etmek ve delilleri karartmak bulunuyor.
  • Abu-Jamal’ı gözaltına alan ve ona gaddarca davranan memurlar Bölge 6’ya bağlıydılar, ki sözkonusu bölgenin polis birimi Ronald Reagan yönetimi dönemindeki Amerika Birleşik Devletleri Adalet Departmanı’ın onayı ile Filadelfia Federal Adalet Başsavcılığı tarafından yürütülen yolsuzluk soruşturmasına tabi tutulmuştu.
  • Sonuç olarak, Abu-Jamal davası ile ilgili 34 memurun en az üçte biri, ki bunlara cinayet mahallinin en üst rütbeli memuru da dahil, müfettiş Alfonzo Giordano, mutlak yolsuzluk, haraç almak ve mahkumiyet elde etmek için delilleri karartmaktan suçlu bulundular.

Adalet Departmanı’na Mumia Abu-Jamal’ın serbest bırkılmasını desteklemek için çağrıda bulunuyoruz.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s